Młodzi szpadziści rozdali medale w Konopiskach

13 06 2023 #Urząd

Ponad 200 uczestników, dziewcząt i chłopców  spotkało się w Konopiskach, by stanąć w szranki rywalizacji w szermierczych Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików w szpadzie. Ta jedna z najbardziej prestiżowych imprez dla najmłodszych miłośników białej broni już na stałe trafiła do Konopisk, które są wyjątkowo gościnne dla środowiska miłośników tego sportu. Duża tym zasługa wójta gminy Jerzego Żurka oraz dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Marcina Kowalskiego.

- Nie będę wielkim odkrywcą… Konopiska to świetne miejsce na mistrzostwa. Włodarze, jak co roku, otaczają przybyłych tu zawodników, trenerów i działaczy wyjątkową życzliwością - podkreślał obecny w Konopiskach honorowy prezes Polskiego Związku Szermierczego, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Adam Konopka.

W turnieju indywidualnym chłopców  trudno było wytypować faworyta zmagań. Ostatecznie tytuł  mistrza kraju wywalczył Jakub Żygadło z Olimpu Lublin. Na drugim stopniu podium uplasował się Roch Kuśmierz z Warszawianki. Brązowe medale zawisły na szyjach Witolda Kapinosa z PTG Sokoła 1893 Mielec oraz Krzysztofa Sadowego z Warszawianki.

Reprezentanci gospodarzy, częstochowskiego WLKS-u Kmicic uplasowali się na miejscach: Kamil Szacior - 14, Dominik Kalota - 25, Piotr Nalepa - 42, Michał Mrowiec - 55, Jakub Jaworskim - 62, Michał Konstanciak - 66, Filip Starczewskim - 75, Maciej Nowacki - 78, Szymon Hynek - 81.

We współzawodnictwie dziewcząt nie było mocnych na Marię Ciszczoń z Warszawianki, która wyprzedziła Jagodę Tercjak z AZS-u Wratislavia Wrocław oraz Lenę Furman z AZS-u AWF-u Kraków i Julię Misiewicz z Kusego Szczecin.

Częstochowianki sklasyfikowano na pozycjach: Lenę Kulską na 52., natomiast Hannę Durkę na 59.

W turnieju drużynowym mężczyzn triumfowali szermierze z Lubina, którzy w finale pokonali szpadzistów z Rybnika. Trzecia pozycja przypadła drużynie Warszawianki. Ekipa WLKS-u Kmicic Częstochowa uplasowała się na siódmej lokacie. Druga drużyna Kmicica zajęła 18. miejsce.

Wśród dziewcząt  złoto przypadło drużynie AZS Wratislavia Wrocław. Obok na podium stanęły zespoły Piasta I Gliwice oraz MKS-u Kusy Szczecin.