Żegnaj Zimo, Witaj Wiosno!
„Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy, bo Zimę żegnamy”.
Topienie Marzanny to wielowiekowy polski zwyczaj związany z pierwszym dniem wiosny. Marzanna jest kukłą wykonaną najczęściej ze słomy i bibuły i jest symbolem zimy. Ceremonia jej utopienia, zgodnie z tradycją, ma spowodować odejście zimy i przywitanie wiosny, obudzenie przyrody do życia i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.
Zgodnie z tradycją dnia 21 marca 2023 dzieci z Publicznego Przedszkola w Konopiskach, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza oraz Niepublicznego Przedszkola Lingwistycznego - Oxford for Kids żegnały zimę.
Przedszkolaki z Oxford For Kids wraz z Paniami z KGW Wygoda, Panią Sołtys Krystyną Solińską i zaproszonymi gośćmi którymi były również członkinie KGW Kopalnia wyruszyły w południe z przygotowaną przez przedszkolaki Marzanną nad pobliską rzekę. Po wyprawie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Zastępca Wójta Iwona Lisek podziękowała Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Wygodzie, przedszkolakom i ich opiekunom za zaangażowanie i chęć kultywowania tradycji oraz w imieniu Wójta Jerzego Żurka obdarowała dzieci małymi prezentami.
Tradycję przywitania wiosny kultywuje również Publiczne Przedszkole w Konopiskach oraz Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach. Kolorowe korowody z uczestnictwem Pań z KGW Konopiska pożegnały zimę i przywitały wiosnę wrzucając Marzannę do pobliskiej rzeki i do Zalewu Pająk.