Projekt „Pozyskiwanie dziedzictwa klimatycznego Ziemi” - Erasmus+
W dniach 04.04 - 08.04.2022 roku w Szkole Podstawowej w Konopiskach odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli realizujących projekt „Pozyskiwanie dziedzictwa klimatycznego Ziemi”. Goście przybyli do nas z Turcji, Rumunii i Macedonii Północnej. Szkoła z Włoch uczestniczyła zdalnie w wizycie. Na każdy dzień zaplanowaliśmy różnorodne działania.
W poniedziałek, po powitaniu przez panią dyrektor Ilonę Ujmę, uczestnicy udali się na spacer po szkole - odwiedzali klasy i pracownie przedmiotowe. Tego dnia odbyły się również warsztaty integracyjne, aby młodzież mogła się lepiej poznać. Uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych. Mieli do wykonali wspólny plakat oraz odnalezienie w szkole ukrytych kodów QR z hasłami ekologicznymi. Podczas poniedziałkowych zajęć zajęliśmy się problemami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza w naszych krajach. Uczniowie prezentowali przygotowane prezentacje multimedialne, w których przedstawili ten problem. Przeanalizowali przyczyny zanieczyszczeń powietrza oraz wskazali obszary o największym nasileniu tego zjawiska. Jednocześnie w prezentacjach został ujęty aspekt zmagań z zanieczyszczeniami powietrza. Pokazali, jakie działania prowadzi się w ich krajach. aby zmniejszyć skalę zanieczyszczeń i zadbać o czyste powietrze. Na koniec goście udali się na spacer po naszej miejscowości. Spotkali się z proboszczem naszej parafii i zwiedzili kościół.
We wtorek grupa udała się na wycieczkę do Krakowa - jest to miasto, które zmaga się z dużymi problemami, jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza. Chociaż aura nam w ten dzień nie sprzyjała, goście byli zauroczeni miastem.
W środę zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi pod hasłem „Inwestujemy w naszą planetę”. W tym dniu odbyły się warsztaty ekologiczne, na których uczestnicy wykonywali eksperymenty ekologiczne z wykorzystaniem ekologicznych produktów. Zrobili lampę lawy, wir mleczny oraz wyklejali znak recyklingu nasionami grochu, ciecierzycy, fasoli. Uczestniczyli w zabawie escape room. W każdym pokoju były różnorodne konkurencje: np. określanie stanu powietrza na podstawie skali porostowej, oznaczenie stężenie ozonu za pomocą pasków wskaźnikowych, czy pomiaru wieku lip rosnących przy ulicy Lipowej. Odpowiadali również na pytania o tematyce ekologicznej. Przygotowali kule z nasionami kwiatów, które później wraz z sadzonkami bratków wsadzili na skwerku szkolnym.
W czwartek zwiedzaliśmy Ojcowski Park Narodowy oraz Zamek w Ogrodzieńcu. Goście mieli możliwość zobaczenia osobliwości tego terenu.
Na piątek - w ostatnim dzień wizyty - miały miejsce warsztaty kulinarne, które zostały przeprowadzone bardzo profesjonalnie przez pracowników z restauracji śniadaniowej Boulangerie. Uczniowie nauczyli się, jak komponować jedzenie, aby było one nie tylko smaczne i zdrowe, ale też wyglądało bardzo estetycznie. Była to nauka poprzez doskonałą zabawę w grupach międzynarodowych. W tym dniu uczestnicy otrzymali certyfikaty, potwierdzające udział w wizycie w Polsce.
Goście spędzili u nas bardzo intensywny, niezapomniany czas. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wspólny cel, jakim jest ochrona klimatu Ziemi potrafi zjednoczyć młodych ludzi z różnych krajów i zaowocować wspaniałą współpracą i kreatywnymi pomysłami, bo przecież przyszłość naszej planety jest właśnie w naszych rękach.
Galeria zdjęć: https://zskonopiska.pl/praca-szkoly/galeria/2021-2022/2254-pozyskiwanie-dziedzictwa-klimatycznego-ziemi-podsumowanie-wizyty-2.html
SP Konopiska