Informacja - Nutria amerykańska
Nutria amerykańska to gryzoń pochodzący z Ameryki Południowej uwolniony do naszego środowiska naturalnego na drodze ucieczki lub wypuszczenia z hodowli. Uznany za inwazyjny gatunek obcy stwarzający zagrożenie dla Unii Europejskiej. Obecność nutrii w województwie śląskim stwierdzono dotychczas w Rybniku, Jaworznie, Wodzisławiu Śląskim, Czyżowicach, Kaletach, Aleksandrii, Kamieńcu.
Nutrie zostały zaklasyfikowane jako jeden ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. W naszym ekosystemie powodują duże szkody przyrodnicze, a z uwagi na niekontrolowany przyrost populacji, osobniki tego gatunku zwiększają zasięg występowania, swobodnie migrując ciekami wodnymi, co stwarza poważne zagrożenie dla naturalnych ekosystemów wodno-błotnych. Nutrie nie są naturalnym elementem naszego ekosystemu, a ich obecność w naturze ma poważny i niekorzystny wpływ przede wszystkim na rodzime gatunku fauny i flory, infrastrukturę i bezpieczeństwo sanitarne. Nutrie mogą być nosicielem co najmniej 30 patogenów i pasożytów, m.in. pierwotniaków, nicieni, motylicy wątrobowej oraz włośni, które mogą przenieść się na dzikie zwierzęta, gdy korzystają one z wody skażonej odchodami i moczem nutrii.
Krajowe przepisy prawa, które weszły w życie już w grudniu 2021 r., zobowiązują regionalnego dyrektora ochrony środowiska do podjęcia natychmiastowych działań zaradczych. Ustawa o IGO (art. 20) wskazuje na obowiązek eliminacji IGO niezwłocznie po stwierdzeniu obecności w środowisku i nie później niż w terminie 3 miesięcy. Obecnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach podejmuje kroki w celu odłowienia i eliminacji nutrii na terenie województwa Śląskiego, w tym również nutrii, których obecność stwierdzono w miejscowości Aleksandria. Z uwagi na fakt, że nutria jest inwazyjnym gatunkiem obcym - gmina nie może w żaden sposób wydatkować środków publicznych na ochronę tego gatunku.
Nie ma również możliwości adopcji nutrii przez osoby prywatne, jeśli nie uzyskały wcześniej wymaganego prawem zezwolenia. Takie zezwolenie może być wydane jedynie przy spełnieniu restrykcyjnych warunków, które umożliwiają zabezpieczenie IGO przed uwolnieniem się do środowiska i jednocześnie gwarantujące biologiczne potrzeby zwierzęcia wodno-lądowego. Przetrzymywanie zwierzęcia IGO, w tym nutrii, bez zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jest traktowane jako przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
W związku z powyższym przypominamy, że nutrie to dzikie zwierzęta, które choć nie są niebezpieczne, w kontakcie z człowiekiem mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Nutrie mogą zasymilować się z ludźmi przez to, że były przez nich dokarmiane. Dlatego właśnie często podchodzą do ludzi, bo oczekują, że dostaną jedzenie. Apelujemy, aby najlepiej do nich nie podchodzić, nie dokarmiać, nie zostawiać jedzenia i unikać z nimi kontaktu Przypomniała też, że nutrii nie powinno się dotykać, bo mogą przenosić choroby i pasożyty.