Gmina Konopiska Nauczycielom 2023
Dzień Edukacji Narodowej co roku jest okazją do nagrodzenia nauczycieli za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej za poprzedni rok szkolny. W tym dniu świętują wszyscy nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni, dzięki których pracy w szkołach i przedszkolach prawidłowo przebiega proces kształcenia, wychowania i opieki. Każdego roku dla dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych przyznawane są Nagrody Wójta Gminy Konopiska za szczególne osiągniecia oraz zaangażowanie w pracę, a otrzymanie takiej nagrody jest znacznym wyróżnieniem i świadczy o tym, że działania przez nich podejmowane są zauważone i docenione.
W tym roku wręczenie nagród Wójta Gminy Konopiska odbyło się 14 października na uroczystej gali w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele, byli i obecni pracownicy oświaty, przedstawiciele Rad Rodziców szkół i przedszkoli, Radni Gminy Konopiska, pracownicy urzędu gminy i podległych jednostek organizacyjnych.
Podczas tej niezwykłej uroczystości na scenę zaproszeni zostali wszyscy dyrektorzy szkół i przedszkoli. tj. Ilona Ujma dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach, Elżbieta Wrońska dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jamkach-Korzonku, Magdalena Wronkowska dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu, Paulina Szelka dyrektor Publicznego Przedszkola w Konopiskach, Edyta Pawlak dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rększowicach, Bożena Foks zastępca dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Kopalni, Tamara Gwóźdź dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach oraz Paweł Bekus dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii. Jerzy Żurek uroczyście wręczył nagrody dyrektorom, doceniając fakt, że szkoły którymi kierują są nowoczesne, zadbane, utrzymują wysoki poziom dydaktyczny i zapewniają możliwość wszechstronnego rozwoju uczniów, angażują się w projekty i programy, dające dodatkowe korzyści i wpływające pozytywnie na efekty kształcenia. Szkoły i przedszkola uczestniczą w życiu mieszkańców, biorą udział w uroczystościach gminnych niejednokrotnie uświetniając imprezy występami uczniów.
Tego wieczoru, Wójt Jerzy Żurek, nagrodził również nauczycieli poszczególnych szkół i przedszkoli za ich zaangażowanie w prace dydaktyczną oraz znaczące osiągnięcia. Nauczyciele docenieni zostali za podnoszenie jakości pracy szkoły min. poprzez stosowanie innowacyjnych metod i form w procesie dydaktycznym oraz kształtowanie kompetencji kluczowych u uczniów. Nagrodzeni nauczyciele to: SP Konopiska - Ewa Zaporowska nauczyciel chemii i biologii; Anna Sporek nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej; Beata Kaleta wicedyrektor, nauczyciel matematyki; Izabela Stanisz nauczyciel religii, informatyki i biblioteki; SP Korzonek - Anna Żukow nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz jęz. angielskiego na tym etapie; Beata Korzonek nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej; SP Łaziec - Katarzyna Ciupińska nauczyciel wychowania przedszkolnego; PP Konopiska - Dagmara Paszek nauczyciel wychowania przedszkolnego, logopeda; ZSP Kopalnia - Lucyna Napieralska nauczyciel wychowania przedszkolnego; ZSP Rększowice - Joanna Ciuk nauczyciel wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie; Sybila Hofman-Migdalska nauczyciel historii, WOS-u, jęz. angielskiego; ZSP Hutki - Magdalena Wolska-Majchrzak nauczyciel jęz. angielskiego; Magdalena Kotowska - nauczyciel języka angielskiego; ZSP Aleksandria - Dariusz Herman nauczyciel muzyki, plastyki, informatyki; Lidia Bissinger nauczyciel matematyki; Agnieszka Kotarska wicedyrektor, nauczyciel chemii, biologii, techniki; Anna Ankowska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
Wójt gminy nagrodził podczas gali główne księgowe szkół i przedszkoli, Beatę Huras oraz Małgorzatę Morawiec. Wręczając nagrody docenił ich rzetelną i kompetentną pracę oraz pełen profesjonalizm.
Wójt gminy pogratulował nauczycielom, którzy uzyskali w minionym roku szkolnym stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, a byli to: Joanna Latoszek nauczyciel geografii i techniki w SP w Konopiskach, Elżbieta Janowska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP w Konopiskach, Martyna Urbaniak nauczyciel geografii, techniki i przyrody w SP w Łaźcu, ks. Rafał Białas nauczyciel religii w SP w Łaźcu oraz Dagmara Paszek nauczyciel wychowania przedszkolnego i logopedii w PP w Konopiskach. Uzyskanie awansu świadczy o poszerzaniu i pogłębianiu wiedzy oraz umiejętności, a także podnosi rangę i status zawodowy nauczycieli.
Uroczysta gala w teatrze była też znakomitą okazją do wręczenia stypendium dla uzdolnionych uczniów. Stypendium to, przyznawane jest co roku, na podstawie uchwały Rady Gminy za wybitne osiągnięcia w nauce. W roku szkolnym 2022/2023 takie osiągnięcia zdobyły trzy uczennice: Klaudia Binek i Wiktoria Herman absolwentki Zespołu Szkolno-Przedszkolne w Aleksandrii oraz Nadia Przybył absolwentka Szkoły Podstawowej w Konopiskach. Klaudia Binek w minionym roku szkolnym uzyskała w klasyfikacji rocznej średnią ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych 5,76 oraz zdała egzamin ósmoklasisty uzyskując 100% punktów z matematyki oraz 100% z języka angielskiego. Wiktoria Herman w poprzednim roku szkolnym uzyskała w klasyfikacji rocznej średnią ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych 5,65 oraz została finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych woj. Śląskiego. Nadia Przybył w ubiegłym roku szkolnym uzyskała w klasyfikacji rocznej średnią ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych 5,71, została laureatem Konkursu Przedmiotowego z Matematyki oraz laureatem Konkursu Przedmiotowego z Chemii dla uczniów szkół podstawowych woj. Śląskiego. Ponadto zdając egzamin ósmoklasisty uzyskała 100% punktów z języka angielskiego.
Po części oficjalnej wręczenia nagród rozpoczął się spektakl pt. „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w przekładzie Tadeusza Boya Żeleńskiego. Voitaire napisał „Kandyda..” w XVIII wieku, a okazuje się, że niezależnie od systemów politycznych i epoki, wciąż żyjemy w „najlepszym ze światów”, a krajem zarządza „czarujący monarcha”, z kolei „nasz generał jest najwybitniejszy”, natomiast „Kobiety są wspólne, tak jak wszystko w tym kraju”. „Kandyd, czyli optymizm”, to także opowieść przypominająca odwieczne dylematy człowieka, dodająca otuchy, to sztuka o naturze, sile i granicy optymizmu.
Dziękujemy za wspólne spędzony Dzień Edukacji Narodowej.
Referat Oświaty i Sportu
Urzędu Gminy Konopiska