Spotkanie z Ks. Michałem Cichoniem – Odkrywanie tajemnic „Kroniki Polaków” Macieja Miechowity
2025-04-10
27 marca 2025 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii, z inicjatywy członków Stowarzyszenia Miłośników Gminy Konopiska “TIIS”, miało miejsce wyjątkowe spotkanie młodzieży oraz mieszkańców powiatu częstochowskiego z Ks. Michałem Cichoniem, absolwentem Szkoły Podstawowej w Aleksandrii, kapłanem, historykiem i tłumaczem, który podjął się ambitnego zadania przetłumaczenia na język polski „Kroniki Polaków” autorstwa Macieja Miechowity. Dzieło to, powstałe w XVI wieku, jest jednym z najważniejszych tekstów historiograficznych polskiego renesansu, a dzięki pracy Ks. Cichonia stało się teraz dostępne dla współczesnych czytelników, którzy nie znają łaciny.
„Kronika Polaków” Macieja Miechowity to dzieło, które przez wieki było traktowane jako jedno z fundamentów polskiej historiografii. Zawiera szczegółowy opis dziejów Polski od czasów legendarnych, aż po czasy panowania Zygmunta Starego. Dla wielu współczesnych badaczy stanowi nieocenione źródło wiedzy o średniowiecznej Polsce. Jednak przez wiele lat dostęp do tego tekstu mieli tylko ci, którzy posługiwali się łaciną, co ograniczało krąg jego odbiorców. Ks. Michał Cichoń, opowiadając o swoim projekcie, szczegółowo wyjaśnił, jak trudne było tłumaczenie tekstu sprzed ponad pięciuset lat, w którym zawarte są nie tylko informacje o historii Polski, ale również o ówczesnej kulturze, polityce oraz relacjach z innymi narodami. Przetłumaczone dzieło, pozwala na nowo odkryć historię Polski sprzed wieków, jak podkreślił Ks. Michał jego celem było nie tylko wierne oddanie treści „Kroniki Polaków”, ale także zachowanie jej unikalnego stylu i charakterystycznej dla tego okresu retoryki. Godnym najwyższego uznania jest fakt, że Ks. Michał Cichoń tak trudne zadanie zrealizował w czasie zaledwie pięciu miesięcy.
Ks. Michał Konrad Cichoń pochodzi z Aleksandrii. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie historią i językami klasycznymi. Jego ścieżka edukacyjna obejmowała: 1990-1998: Szkoła Podstawowa w Aleksandrii, 1998-2002: Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie, 2002-2003: Studia filologii klasycznej w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2003-2009: Studia teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (dyplom magistra teologii w 2009 r.), 2010-2015: Studia filologii klasycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (dyplom magistra filologii klasycznej w 2015 r.)
Od 2016 roku ks. Cichoń pracuje jako tłumacz łacińskich dokumentów kościelnych w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Wykładał także w różnych instytucjach akademickich, w tym w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej (2017-2023), Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie (2018-2019) oraz Niższym Seminarium – Liceum Humanistycznym w Częstochowie (od 2019). Od lutego 2023 roku jest związany z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie.
Jest autorem książki: Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii. Rys historyczny do 2012 roku (Częstochowa 2013).
Został odznaczony: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, przyznany przez Ministra Edukacji i Nauki dnia 27 października 2023 r., Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej z inicjatywy własnej ministra, 21 listopada 2023 r., Odznaczony przez arcybiskupa metropolitę częstochowskiego Wacława Depo godnością Kanonika Honorowego Kolegiackiej Kapituły Zawierciańsko-Żareckiej, 19 grudnia 2023 r., Odznaczony przez biskupa kieleckiego godnością Kanonika Honorowego Miechowskiej Kapituły Kolegiackiej, 28 marca 2024 r. Otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2024 za przekład publikacji Kronika Polaków autorstwa Macieja Miechowity.
W tym dniu niepowtarzalną okazję spotkania z ks. Michałem Cichoniem mieli mieszkańcy powiatu częstochowskiego a także pasjonaci historii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się liczni przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji oświaty i kultury, w tym Wójt Gminy Konopiska Artur Brędzel, zastępca wójta Agata Najnigier, St. Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska, Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego Adam Morzyk, a wśród radnych powiatowych obecni byli Jerzy Socha i Mieczysław Chudzik, Wójtowie i Radni gmin ościennych, Radni gminy Konopiska, Dyrektorzy szkół i placówek kultury. Frekwencja dopisała, wszystkie miejsca były zajęte, co świadczy o wielkim zainteresowaniu historią i kulturą wśród mieszkańców regionu. Po niezwykle interesującej prelekcji Ks. Michała Cichonia wszyscy obecni mieli możliwość zakupienia “Kroniki Polaków” wspaniałego dzieła polskiej historiografii wraz z dedykacją i autografem autora tłumaczenia.
Agnieszka Kotarska
Prezes Stowarzyszenia
Miłośników Gminy Konopiska „TIIS”